Kahire otobüse saldırıda asker öldürüldü

Mısırlı bir asker doğu Kahire’nin bir ilçesinde bir ordu otobüs saldırıya silahlı kişiler tarafından vurularak öldürüldü, askeri diyor.

Maskeli adamlar diğer üç asker yaralandı, araçta ateş açıldı, dedi.

Bu saldırının arkasında olmakla yasaklı Müslüman suçluyorlardı. Hiçbir grup sorumluluğunu üstlenen olmadı.

Bu son aylarda Mısır genelinde güvenlik güçlerine saldırılar serisinin son ve Kardeşler hareketinin bir darbe ortasında geliyor.

Kahire’deki BBC Orla Guerin, bu saldırı İslamcı militanlar son aylarda polis ve askerlerin yüzlerce öldürdü şiddet, kendi kampanya genişletilmesi vardır endişeleri artıracağını söyledi.

Militanlar stratejik Sina yarımadasında neredeyse günlük olarak orduyu hedef olmuştur ve onlar başka Kahire’de polis merkezi saldıran ve, onların ulaşmak göstermiştir, bizim muhabir diyor.

Ancak askeri kaynaklar bu başkentinde ordu ilk saldırı olduğunu söylemek, bizim muhabir ekler.

Kendi Facebook sayfasında yaptığı açıklamada, askeri “Al-Amiriyah bölgesinde … bir silahlı kuvvetler otobüs hedefleyen terör Kardeşlik grubuna mensup silahlı adam” suçladı.

Kardeşlik geçmişte benzer suçlamaları reddetti.

Bu Aralık ayında bir terörist grubu tayin edildi ve askeri geçen yaz İslamcı Cumhurbaşkanı Muhammed Morsi devrik beri binlerce üyesi tutuklandı ve mahkemeye birçok koymak olmuştur.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri nisan ayında yapılacak ve askeri şefi Mareşal Abdul Fattah El-Sisi çıkması bekleniyor kaynaklanmaktadır.

Bir Cevap Yazın