Çin reformlar tek çocuk politikası

tek cocuk

Çin’in en büyük yasama resmen ülkenin tek çocuk politikası hafifletilmesi bir kararı kabul etti, devlet haber ajansı Xinhua bildiriyor.

Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi, her iki ebeveyn bir tek çocuk ise çiftlerin iki çocuk var sağlayan bir kararı kabul etti.

Işçi kamplarında yoluyla yeniden eğitim kaldırılması önerisi de kabul edildi.

Politikasındaki değişiklikler Kasım ayında üst düzey Komünist Parti yetkililerinin bir toplantı sonrasında açıklandı.

Kongrenin altı günlük toplantının sonunda geldi reformlar, zaten ülkenin bölgelerinde test edilmiştir.

Onlar yürürlüğe koymak için resmi yasama onayı gerekli.

‘Kalan men’
Çin hızlı bir nüfus artışını frenlemek için 1970′lerin sonunda, tek çocuk politikasını tanıttı.

Ama muhabirler politika giderek popüler hale gelmiştir ve bu söylemek liderlerinin ülkenin yaşlanan nüfusu hem de işgücü havuzu azaltmak ve yaşlı bakım sorunları arttıracaktır korkuyorlar.

2050 yılında, nüfusun dörtte birinden fazlasının 65 yaşın üzerinde olacak.

Bazı istisnalar zaten var ama tek çocuk politikası genel olarak kesinlikle etnik azınlıklar da dahil olmak üzere, yürürlüğe girmiştir.

Bazı çiftler cinsiyet tercihli kürtaj için tercih olarak çocuklar için geleneksel tercihi bir cinsiyet dengesizliği yarattı.

On sonunda, demograflar Çin çünkü Çin’in cinsiyet dengesizliği, bir eş bulmak mümkün olmayacaktır, 24 milyon “artık erkek” olacak söylüyorlar.

Eski mahkum Liu Hua bir çalışma kampında yaşam dehşet hakkında konuşuyor
Çalışma kamplarını kapatma kararı uzun, insan hakları ihlalleri için eleştirilen tartışmalı bir ceza sistemine bir son verir.

Devlet medya Çin’in hukuk sisteminin geliştirilmesi “gereksiz” kampları yapılmış ve “tarihsel misyonu” sonuna işaret ettiğini söyledi.

Çinli liderler daha önce onlar sisteminde reform istediğini söylemişti.

Sovyet Gulag dayalı 1950′lerde oluşturulan ağ, Çin polisi bir deneme olmadan dört yıla kadar hapis kimseyi göndermek için izin verdi.

Bir emek kampı cümle itiraz etmek neredeyse imkansızdı.

Çin Adalet Bakanlığı ve İnsan Hakları İzleme Örgütü rakamlarına göre, bu yılın başında 160.000 mahkûmları tutan 260 işçi kampları vardı.

Muhabirler tutukluların çoğu uyuşturucu suçları için tutuklandı demek – satan veya yasadışı uyuşturucu küçük miktarlarda satın ya.

Çalışma kamplarında bazıları uyuşturucu rehabilitasyon merkezlerine dönüştürülmesi bekleniyor.

Bir Cevap Yazın